1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Działalność edukacyjna w sezonie artystycznym 2019/2020

Działalność edukacyjna w sezonie artystycznym 2019/2020

Zaproszenie do udziału w koncertach szkolnych.

Działalność edukacyjna Filharmonii Zabrzańskiej w sezonie artystycznym 2018/2019.

Działalność edukacyjna Filharmonii Zabrzańskiej w zakresie koncertów dla przedszkolaków, dzieci szkół podstawowych oraz młodzieży szkół średnich jest na tyle istotnym spektrum naszej muzycznej aktywności, iż wiele lat temu została ujęta w Statucie orkiestry jako jedno z głównych zadań. Ukształtowany wieloletnim doświadczeniem cykl koncertowy jak i program muzycznych spotkań z młodymi słuchaczami również w minionym sezonie artystycznym będzie kontynuowany.

Nasze koncerty szkolne, czy jak kto woli lekcje muzyczne w swoim głównym założeniu mają uczulać młodego człowieka na piękno muzyki jako jednej ze sztuk – staramy się ją maksymalnie profesjonalny i przystępny sposób ją przybliżać, tłumaczymy istotę gry na instrumentach, pokazujemy specyfikę pracy artysty muzyka w orkiestrze symfonicznej, a w końcu staramy się zachęcić do słuchania w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do często negatywnie nastawionego dziecka zapraszamy do naszych spotkań uzdolnioną młodzież, nierzadko rówieśników obecnych na sali słuchaczy co ma zniwelować sztuczną barierę-„wykonawca- odbiorca”. Należy stwierdzić, iż wielokrotnie produkcje najmłodszych artystów spotykały się z wielkim aplauzem audytorium.

Edukacja w filharmonii jest uzupełnieniem lekcji muzycznych w szkołach dlatego tematy poszczególnych koncertów – choć prawie zawsze oparte o najlepszą literaturę z różnych epok historycznych,  jak i obszarów geograficznych raczej popularyzują, na pewno uczą, nigdy natomiast nie pouczają! Staramy się unikać mentorskich stwierdzeń o dobrym wpływie muzyki na psychikę młodego słuchacza wskazując raczej na wielotorowość rozwoju człowieka,w którym muzyka w jakiejkolwiek formie ma istotne znaczenie.
Wszystkie muzyczne lekcje są prowadzone w sali naszej filharmonii od pulpitu dyrygenckiego przez dyrektora i zarazem dyrygenta – co naszym zdaniem jeszcze bardziej zbliża, likwidując  zakorzenione pojęcie nudnego i trudnego w odbiorze koncertu symfonicznego.

Ponieważ, jak wspomniałem we wstępie  koncerty dla dzieci i młodzieży szkolnej traktujemy z największą pieczołowitością, przyjęliśmy pewne założenia, które bezwzględnie realizujemy. Przede  wszystkim oddzieliliśmy edukację od koncertów abonamentowych – znaczy to, iż nasze dopołudniowe spotkania nigdy nie są skróconą wersją wieczornego koncertu symfonicznego.
Zawsze mają swój określony czas trwania, jak i co miesiąc nowy temat.

W nadchodzącym roku szkolnym będą to:

• Wrzesień – “Co to jest orkiestra?” – prezentacja instrumentów orkiestry oraz ich możliwości wykonawczych
  • Październik – “Muzyka z gier komputerowych”
  • Listopad – “Najpiękniejsza jest muzyka polska”-
  • Grudzień – “Idą Święta….”- muzyka świąteczna i kolędy z różnych stron świata
  • Styczeń – W rytmie walca, polki i marsza…- muzyka na Karnawał
  • Luty – “Wielkie przeboje wielkiego ekranu”- hity z filmów
  • Marzec – “Dzieci grają dzieciom”- najmłodsi artyści po raz pierwszy grają z orkiestrą
  • Kwiecień – “Szkoły narodowe w Europie”- prezentacja muzyki różnych kompozytorów w oparciu o rodzimy folklor
  • Maj – “Na amerykańską nutę”- przeboje różnych gatunków muzyki amerykańskiej
  • Czerwiec – “Przeboje muzyki klasycznej”- podsumowanie roku szkolnego z Muzyką

Każdorazowo w czerwcu na zakończenie roku szkolnego organizujemy konkurs muzyczny, gdzie najlepsi zdaniem nauczycieli uczniowie wykazują się wiedzą muzyczną. Mają także jedyną w swoim rodzaju okazję poprowadzenia od pulpitu profesjonalnej orkiestry symfonicznej!

Koncerty dla przedszkolaków są z racji wielkiej ilości biorących w nich udział dzieci podzielone na dwa tematy: w pierwszej części roku szkolnego prezentujemy orkiestrę i jej instrumenty, w drugiej gramy muzykę z filmów dla dzieci.

Kończąc pragnę przedstawić kilka cyfr. W minionym roku szkolnym odwiedziło nas ponad 7980 dzieci i przedszkolaków zabrzańskich na 44 specjalnych koncertach.

Poparciem dla naszej działalności jest na pewno wspaniałe zaangażowanie dużej grupy pedagogów, którzy nierzadko bez jakiegokolwiek przymusu i dodatkowej gratyfikacji organizują wyjścia dzieci do naszej siedziby, a także uśmiech i radość tych ostatnich po końcowym akordzie orkiestry.

Sławomir Chrzanowski
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej