Strona główna english version deutchs version BIP


20 i 21 grudnia 2018-g.18.00
Zabrze - sala Filharmonii
Koncerty Bożonarodzeniowe   

1 stycznia 2019-g.17.00
Zabrze - DMiT
Koncert Noworoczny   
SPONSORZY

PARTNERZY MEDIALNI   Historia        Dyrektor        Zespół     Siedziba       

Dyrektor

Dyrektor naczelny i artystyczny
Sławomir Chrzanowski

Dyrektor Sławomir Chrzanowski Urodził się w Rybniku na ¶l±sku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczn± w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpocz±ł współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku ¶wiatowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

W latach 1985-1990 prowadził orkiestry- kameraln± i symfoniczn± Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny ¶wiatowej.

W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

W 1990 roku w wyniku konkursu obj±ł stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, któr± prowadzi do dzi¶. Razem z t± orkiestr± dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granic±.

Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto” w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Żartu Muzycznego w Nowym S±czu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”, ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 50 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne-z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoj± orkiestr± występował za granic± - w Rosji, Niemczech, Czechach, Słowacji i Japonii.

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.

Dyrygował ponad 60 orkiestrami na ¶wiecie, w tym większo¶ci± polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stał± współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiow± Orkiestr± Symfoniczn± w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu ¶wiatowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawlu¶kiewicza, Gheorge Zamphira i in. Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej- Wiesław Ochman, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała.

Kilkakrotnie go¶cił w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wyst±pił w słynnych salach koncertowych Ameryki - Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynn± orkiestr± Chicago Philharmonic, za¶ w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadz±c Wuhan Symphony Orchestra.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętno¶ci i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa ¶l±skiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Srebrnym Medalem za długoletni± służbę.

Strona główna  |   O Filharmonii  |   Repertuar  |   Aktualno¶ci  |   Rezerwacja biletów  |   Koncerty dla szkół  |   Galeria zdjęć  |   RODO  |   Kontakt

Copyright ©2006 - Filharmonia Zabrzańska.
Projekt i wykonanie: hotmedia, Fotografie: A.Drożdżal.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora zabronione.