Strona główna english version deutchs version BIP

27 października 2017- g.18.00
American Pops Concert
Zabrze -sala Filharmonii

28 października 2017-g.16.00
Koncert muzyki sakralnej
Zabrze- Kościół pw Św. Macieja Apostoła

PARTNERZY MEDIALNI

Historia        Dyrektor        Zespół     Siedziba

Historia

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników.(warto w tym miejscu dodać, iż jednym z założycieli zespołu był wybitny kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent Edward Czerny). Początkowo zasadniczym celem działalności nowo powstałego zespołu symfonicznego było propagowanie i popularyzacja muzyki – w najszerszym tego słowa znaczeniu-wśród klasy robotniczej śląskich zakładów pracy. Drugim nurtem działalności-szczególnie pielęgnowanym do dziś, jest akcja koncertów dla dzieci i młodzieży ze specjalnie przygotowanymi programami. Pierwsze lata działalności orkiestry to przede wszystkim prezentacje muzyki lżejszego gatunku-operowej, operetkowej, rozrywkowej oraz popularnych utworów z „klasyki”.

Z biegiem czasu profil zespołu zaczął się zmieniać w kierunku programów typu filharmonicznego, który to styl pracy orkiestra obecnie reprezentuje w stopniu wysoce profesjonalnym. Potwierdzeniem tego faktu są programy koncertów, ale przede wszystkim nazwiska artystów krajowych i zagranicznych. Ogromna praca muzyków, oraz jej efekty zostały w połowie lat 80-tych dostrzeżone u władz. Zniknął tytuł ”Filharmonia Górnicza” -w zamian zespół otrzymał nazwę Państwowej Filharmonii co było wyrazem uznania jej osiągnięć.

W kilkudziesięcioletniej działalności Orkiestry koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy: Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Zdzisława Donat, Grażyna Brodzińska, Bogna Sokorska, Paulos Raptis, Bernard Ładysz, Romuald Tesarowicz, Piotr Paleczny, Krystian Zimermann, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Halina Czerny-Stefańska, Małgorzata Walewska, Ryszard Karczykowski, Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Gary Guthman, Alto Noras,Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Bartłomiej Nizioł, Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Grzegorz Fitelberg, Karol Stryja, Jerzy Katlewicz, Wojciech Michniewski, Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Laszlo Baranyay /Węgry/,Iyrkki Myllarinen /Finlandia/,Tsung Yeh, Adam Rosenbloom. ,Takako Takahashi, Shiro Hatae/Japonia/,Ernest Werner Seiler, Benno Schollum /Austria/,Marco Capelli, Ciro di Giovanni/Włochy/,Tai Wai Li/Chiny/,Iwan Iwanow, Kałudi Kałudow, Bożydar Nikołow/Bułgaria/,Galina Wernygora /Ukraina/, Eugen Indjic i wielu innych.

Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej kilkakrotnie koncertowała w Rosji, Słowacji, Węgrzech,Austrii, Czechach, Niemczech i Japonii. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach m. in. :”Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il Canto” w Cieszynie, Europejskim Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, śląskiej Trybunie Kompozytorów w Katowicach, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie i innych.Zespół regularnie bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej w charakterze orkiestry konkursowej. Orkiestra nagrała kilka płyt CD, oraz zarejestrowała szereg archiwalnych programów dla TVP z udziałem najwybitniejszych artystów polskich estrad.

Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in.: Nagrodą Kulturalną Prezydenta Zabrza, Złotym laurem Umiejętności, Nagrodą światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” –Lider Promocji Kultury Polskiej( druga orkiestra po Filharmonii Narodowej), nagrodą „Ambasador Zabrza”, Złotą odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego”.

Repertuar orkiestry preferuje utwory klasycyzmu i romantyzmu, chętnie sięgamy także po dzieła współczesne-szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek. Mamy stale w repertuarze kilka różnych programów z muzyką popularną, filmową, jazzową, musicalową, dixielandową i rozrywkową. W sezonie artystycznym zespół przygotowuje około 20 programów symfonicznych,5 oratoryjnych, kilka rozrywkowych, oraz 10 osobnych programów w cyklicznej akcji dla dzieci i młodzieży. Obecnie koncertujemy średnio 10 razy w miesiącu w siedzibie orkiestry jak i na estradach całego kraju. chętnie uczestniczymy w imprezach charytatywnych.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków, zaś jej Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest od 1990 r.. Sławomir Chrzanowski.

Tel.0-32 278-65-36,fax.0-32 271-47-17
e-mail:filharmonia@filharmonia.zabrze.pl
http:/www. filharmonia. zabrze.pl

Zapraszamy do archiwalnej galerii zdjęć
Strona główna  |   O Filharmonii  |   Repertuar  |   Aktualności  |   Rezerwacja biletów  |   Koncerty dla szkół  |   Galeria zdjęć  |   Kontakt

Copyright ©2006 - Filharmonia Zabrzańska.
Projekt i wykonanie: hotmedia, Fotografie: A.Drożdżal.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie zdjęć bez zgody autora zabronione.